Alamo City Cerveza Fest

Awards

Sponsors

Judges

Dustin Baker, Travis Bullock, James Cain, James Cain, Markus Haas, Justin Lowen, Daniel Mayfield, Chris Nicholson, Aaron Shakocius, Brian Tarver, Joe Ullo, Brian Winter

By the Numbers

430 Entries 65 Entrants

12 Judges

70 Placing Entries

Table 1: Generic Light Beers

26 entries

1st
Mark Rendon
North Texas Homebrewers Association
International Amber Lager (2B: International Amber Lager)
2nd
Eric Heinz & Kyle Autry
NINJA Homebrewers
Ava's Lager (2A: International Pale Lager)
3rd
Jeff Oberlin
NINJA Homebrewers
Going Gangsta (27A: Historical Beer)
HM
Fritz Schanz
North Texas Homebrewers Association
Stearman's International Amber Lager (2B: International Amber Lager)

Table 2: Pale European Lagers

29 entries

1st
Fritz Schanz
North Texas Homebrewers Association
Stearman's German Pils (5D: German Pils)
2nd
Fritz Schanz
North Texas Homebrewers Association
Stearman's Dortmunder (5C: German Exportbier)
3rd
Randy Daily & Jim Lee
Bay Area Mashtronauts
What the Helles (4A: Munich Helles)

Table 3: Amber Malty European Lagers

20 entries

1st
Bano Benavides
NINJA Homebrewers
Alt Or Nothin' (7B: Altbier)
2nd
Hank Keller
Foam Rangers Homebrew Club
Still Call It A Maibock (4C: Helles Bock)
3rd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
#formark2021 (4C: Helles Bock)

Table 4: Dark European Lagers

24 entries

1st
David Rogers
North Side Alers (NSA)
Dunkel (8A: Munich Dunkel)
2nd
Matthew Herrold
Cane Island Alers (CIA)
Thank You Sir May I Have Another (6C: Dunkels Bock)
3rd
Markus Haas & Aaron Shakocius
Bexar Brewers
The Darkest Thing Produced By Switzerland (8B: Schwarzbier)

Table 5: Strong European beers

16 entries

1st
Scott Koehler
NINJAs
Double Irish Red (17A: British Strong Ale)
2nd
Bano Benavides
NINJA Homebrewers
Creator (9A: Doppelbock)
3rd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
#formark2021 (9A: Doppelbock)

Table 6: Wheat Beers

14 entries

1st
Walter Hodges
North Texas Homebrewers Association
Hutton Branch Roggenbier (27A4: Roggenbier)
2nd
Eric Heinz & Kyle Autry
NINJA Homebrewers
Willys Wit (24A: Witbier)
3rd
David Rogers
North Side Alers (NSA)
Duncle Wise-A (10B: Dunkels Weissbier)

Table 7: Pale British Beers

25 entries

1st
Walter Hodges
North Texas Homebrewers Association
Hutton Branch Ordinary Bitter (11A: Ordinary Bitter)
2nd
Scott Koehler
NINJAs
Australian Pos (12B: Australian Sparkling Ale)
3rd
Jeff Oberlin
NINJA Homebrewers
Premium Husky (11B: Best Bitter)

Table 8: Session British Beer

23 entries

1st
Fritz Schanz
North Texas Homebrewers Association
Stearman's Scottish Heavy (14B: Scottish Heavy)
2nd
Mark Rendon
North Texas Homebrewers Association
Scottish Light (14A: Scottish Light)
3rd
David Rogers
North Side Alers (NSA)
Its the New Mild (13A: Dark Mild)

Table 9: Dark British beer

12 entries

1st
Janine Weber
Foam Rangers Homebrew Club
Brownies and Faeries (13C: English Porter)
2nd
Samuel Hoopes
Ninja Homebrewers
Sweet Stump (16A: Sweet Stout)
3rd
Mark Rendon
North Texas Homebrewers Association
Pre-Prohibition Porter (27A8: Pre-Prohibition Porter)

Table 10: Light and hoppy

15 entries

1st
Philip Verdieck
Alpha Kong (18B: American Pale Ale)
2nd
John Black
Bay Area Mashtronauts
Cloud City Charm (18A: Blonde Ale)
3rd
Fritz Schanz
North Texas Homebrewers Association
Stearman's American Pale Ale (18B: American Pale Ale)

Table 11: Hoppy and Malty-ish

23 entries

1st
Terry Olinger
North Texas Homebrewers Association
Irish Spouse (15A: Irish Red Ale)
2nd
Janine Weber
Foam Rangers Homebrew Club
The Clurichaun (15A: Irish Red Ale)
3rd
David Rogers
North Side Alers (NSA)
Downtown Brown (19C: American Brown Ale)

Table 12: Inevitable onslaught of IPAs

27 entries

1st
Randy Daily
Bay Area Mashtronauts
Texas Tea (22C: American Barleywine)
2nd
Paul Pitre
Redstick Brewmasters
Straight Outta Saint George (21A: American IPA)
3rd
Kenneth Duffy
Redstick Brewmasters
Duffy's Torpedo IPA (21A: American IPA)

Table 13: European Sour

14 entries

1st
Travis Bullock & James Cain; Markus Haas
Bexar Brewers
Balsamic Vinegar Would Be An Improvement (23F: Fruit Lambic)
2nd
Scott Koehler
NINJAs
Flanders Red (23B: Flanders Red Ale)
3rd
Janine Weber
Foam Rangers Homebrew Club
A Proper Kettle Sour (23A: Berliner Weisse)

Table 14: American Wild

12 entries

1st
Jonathan Reasoner
Bay Area Mashtronauts
Brett Berliner (28A: Brett Beer)
2nd
Jonathan Reasoner
Bay Area Mashtronauts
Laughing Prince (28B: Mixed Fermentation Sour Beer)
3rd
Tyson Schindler
Foam Rangers Homebrew Club
You’re Crazy, Man... You’re Crazy. I Like You, But You’re Crazy (28B: Mixed Fermentation Sour Beer)

Table 15: Light Belgian Beers

24 entries

1st
Travis Bullock & James Cain; Markus Haas
Bexar Brewers
Frenchie's Revenge (25B: Saison)
2nd
Jared Wettenstein & Michael Lerman
Bay Area Mashtronauts
Belle and the Beast (24C: Biere de Garde)
3rd
Matthew Herrold
Cane Island Alers (CIA)
Essex Girl Expat (25A: Belgian Blond Ale)

Table 16: Strong Belgian

18 entries

1st
Bano Benavides
NINJA Homebrewers
B.D.S. (26D: Belgian Dark Strong Ale)
2nd
Jarrett Long & John Bates
Horsemen of the Hopocalypse
Trippin In Brussels (26C: Belgian Tripel)
3rd
Travis Bullock & James Cain; Markus Haas
Bexar Brewers
Rollin On Dubbs (26B: Belgian Dubbel)

Table 17: Fruit Beers

13 entries

1st
Wesley Kulcak
Bay Area Mashtronauts
Dewberry Wheat (29A: Fruit Beer)
2nd
Bill Boyer
Woodstock Malt Monkeys
Shot In The Dark - Cherry (29A: Fruit Beer)
3rd
Stephen Tyner
North Texas Homebrewers Association
Yo Adrian Raspberry Berliner Weiss (29A: Fruit Beer)

Table 18: Smokey and Bullshit

14 entries

1st
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
#formark2021 (27A3: Lichtenhainer)
2nd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
#formark2021 (32A: Classic Style Smoked Beer)
3rd
Fritz Schanz
North Texas Homebrewers Association
Stearman's Rauchbier (6B: Rauchbier)

Table 19: Cider

17 entries

1st
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
#formark2021 (C1A: New World Cider)
2nd
Cindy Oberlin
NINJA Homebrewers
Ruby Dragon (C2F: Specialty Cider/Perry)
3rd
Jared Wettenstein
Bay Area Mashtronauts
Greatest Value (2021) (C1A: New World Cider)

Table 20: Traditional Mead

20 entries

1st
Jeff Oberlin
NINJA Homebrewers
Dastardly Curious (M1B: Semi-Sweet Mead)
2nd
Bill Boyer
Woodstock Malt Monkeys
French Taunter (M2C: Berry Mead)
3rd
Jeff Oberlin
NINJA Homebrewers
Hidden Dragon (M2C: Berry Mead)

Table 21: Spiced Mead

15 entries

1st
Michael Smith
Red Tusk (M4C: Experimental Mead)
2nd
Jeff Oberlin
NINJA Homebrewers
Dragons Breath (M3A: Fruit and Spice Mead)
3rd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
#formark2021 (M4C: Experimental Mead)

Table 22: Spiced Beers

18 entries

1st
Bruce Baker
Redstick Brewmasters
Flaming Juniper (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
2nd
Damon Lacey & Jason Joy
Chococabra (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
3rd
John Black
Bay Area Mashtronauts
Poster Dulce De Las Almas (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)

Table 23: Strong and Dark, the opposite of Markus

11 entries

1st
Jarrett Long & John Bates
Horsemen of the Hopocalypse
Pirates In the Tropics (33B: Specialty Wood-Aged Beer)
2nd
Andy Scherzinger
Cane Island Alers (CIA)
#formark2021 (20B: American Stout)
3rd
Samuel Hoopes
Ninja Homebrewers
RIS This 2.0.1 (20C: Imperial Stout)

Best of Show

Beer

1st
Terry Olinger
North Texas Homebrewers Association
Irish Spouse (15A: Irish Red Ale)
2nd
Jarrett Long & John Bates
Horsemen of the Hopocalypse
Pirates In the Tropics (33B: Specialty Wood-Aged Beer)
3rd
Travis Bullock & James Cain; Markus Haas
Bexar Brewers
Balsamic Vinegar Would Be An Improvement (23F: Fruit Lambic)

Best of Show

Mead

1st
Jeff Oberlin
NINJA Homebrewers
Dastardly Curious (M1B: Semi-Sweet Mead)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners